Dovolená na Šumavě

Výlety autem

Kvilda

kvilda

Rekreační středisko v centru Národního parku Šumava patří k nejvýše položeným obcím v Čechách. Kvilda leží na soutoku Kvildského potoka a Teplé Vltavy, 16 km jihozápadně od Vimperka. Byl zde natáčen film Král Šumavy.

 

Z historie

Dřevařská osada na horní kašperskohorské větvi Zlaté stezky vznikla v 15. - 16. století. Obchodní cesta zbudovaná Karlem IV. vedla z Pasova do Freyungu, Kvildy a Kašperských Hor. Díky obchodu se solí a rýžování zlata obec bohatla. Dokladem rýžování jsou haldy přetěženého zlatonosného písku tzv. sejpy na Kvildském potoce. Po zániku obchodu se solí na Zlaté stezce koncem 18. se v obci začíná rozvíjet hamernictví, sklářství a řemeslné zpracování dřeva. Byly zde 4 hamry, 3 sklářské hutě, truhlářství, řezbářství, vyráběly se hračky, šindel, dřevěný drát, lyže. V roce 1820 tady založil Petr Strunz světově proslulou pilu na zpracování rezonančního dřeva. Známé byly i podmalby na skle z dílny rodiny Verderberů.

Turistické zajímavosti

Kostel na Kvildě

 

Kostel sv. Štěpána - pseudogotický kostel z let 1892 – 1894 je výraznou dominantou obce. Byl postaven na místě původní dřevěné svatyně z roku 1765 knížecím stavitelem Janem Štěrbíkem z Vimperka. Vzorem mu byl novogotický kostel na Knížecích Pláních. Čelní stěna kostela je v duchu šumavské lidové architektury chráněna šindelem.

Informační středisko NP Šumava na Kvildě
Dřevařské domky - místmí část Vilémov – soubor dřevařských domků postavených v 19. století.

Kudy z Areálu U Horejšů na Kvildu?

Kudy na Kvildu