Dovolená na Šumavě

Výlety autobusem

Modrava

Malebná horská rekreační obec, kde se po soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka rodí šumavská řeka Vydra. Obec je pro svoji polohu uprostřed Národního parku Šumava vhodným výchozím místem pro poznávání nejkrásnějších partií Šumavy.

Z historie

První doklad o původně rybářské osadě pochází z roku 1614 a zmiňuje pronájem zarybněného Modravského potoka. Dřevařskou osadou se stává po vybudování Vchynicko-tetovského plavebního kanálu v letech 1799 - 1801. Účelem více než 14 km dlouhé stavby bylo obejít nesplavné kamenité dno Vydry a umožnit tak splavení dříví s vyšších poloh do vnitrozemí. V roce 1827 byla na Modravě uvedena do provozu továrnu na zpracování rezonančního dřeva. Závod zanikl v roce 1880.

Turistické zajímavosti

Bývalá Bienertova pila - dřevěný objekt s šindelovou střechou a zvoničkou najdeme za mostem přes Roklanský potok. Starší pilu zakoupil v roce 1827 podnikatel František Bienert od majitele panství Josefa Schwarzenberga a upravil ji pro potřebu továrny na zpracování ozvučného dřeva. Surovinu, určenou k výrobě hudebních nástrojů, tady zpracovávalo 50 - 100 zaměstnanců. Provoz pily byl ukončen v roce 1880. Část bývalé továrny dnes slouží jako rekreační zařízení Lesů České republiky.

Klostermannova chata - byla postavena v roce 1924 Klubem českých turistů podle projektu architekta Bohuslava Fuchse. V době druhé světové války sloužila jako velitelství vermachtu, po válce se stala sídlem pohraniční stráže Po otevření zrekonstruovaného objektu v roce 2004 slouží chata opět k rekreačním účelům.