Dovolená na Šumavě

Výlety autobusem

Pramen Vltavy

Pramen Teplé Vltavy (také Černého potoka), jež tvoří hlavní pramennou větev naší nejdelší řeky Vltavy, najdeme na východním úpatí Černé hory (1315 m), 5 km jihozápadně od Kvildy a 600 m od státní hranice s Německem, na území Národního parku Šumava.

Do jímky pod cestou, vyskládané kameny a obehnané dřevěným chodníkem se zábradlím, je skutečný pramen přiveden dřevěným potrubím uloženým pod zemí. Pod jímkou se k prameni přidává voda z vrchovištního rašeliniště (I. zóna NP Šumava "Pramen Vltavy"), jímž prochází rozvodí Severního a Černého moře. Teplá Vltava pokračuje dále do Kvildy, Borových Lad, Lenory až k rašeliništi Mrtvý luh (nepřístupná I. zóna NP - 5 km jižně od Volar). Pod Mrtvým luhem, soutokem se Studenou Vltavou (pramení u Haidmühle v Bavorsku), vzniká Vltava.

V roce 1923 byla u pramene Vltavy postavena chata Klubu českých turistů. Za 2. světové války sloužila chata jako zajatecký pracovní tábor pro sovětské a francouzské vojáky. Ke zboření již zpustošeného objektu došlo v 60. letech 20. století. V minulém režimu patřila oblast pramene Vltavy k hraničnímu pásmu, kam byl 40 let vstup zakázán. Dnes je toto místo opět turisty hojně navštěvováno.

Přístup

Z Kvildy
modraKvilda - Hraběcí huť - Pramen Vltavy 6,1 km

- přístup je vhodný i pro cyklisty

Okruh z Kvildy přes Bučinu
zelenaKvilda - Hraběcí huť - Bučina rozc. - Bučina (informační tabule) 6,6 km

cervenaBučina (informační tabule) - Bučina rozc. - Pod Stráží - U Pramene Vltavy 3 km

modraU Pramene Vltavy - Pramen Vltavy - Hraběcí huť - Kvilda 6,4 km

- celková délka 16 km
- okruh je vhodný i pro cyklisty