Dovolená na Šumavě

Výlety autobusem

Srní

Srní

Srní leží na území Národního parku Šumava, 16 km jižním směrem od Sušice. Odehrává se zde děj některých povídek a románů Karla Klostermanna. V Srní a okolí se natáčely filmy s Tomášem Holým - Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.

 

Z historie

Původně dřevařská osada byla založena v roce 1727. Svůj název „Srní" (Rehberg) získala osada díky hojnému výskytu srnčí zvěře. Od roku 1870 tady fungoval poštovní úřad, v roce 1871 byla postavena silnice do Rejštejna a v roce 1787 škola. Četnická stanice s jedním mužem byla zřízena v roce 1883, první česká škola začala vyučovat v roce 1925.

Turistické zajímavosti

Kostel Nejsvětější Trojice - byl postaven v letech 1804 - 1805 na místě dřevěného kostelíka z roku 1788. V interiéru kostela jsou renovované varhany z dílny sušického varhanáře Josefa Wunsche. Návětrná strana kostela je chráněna šindelem.
Klostermannova chalupa - ukázka šumavské architektury. V tomto stavení často pobýval u svých příbuzných šumavský spisovatel Karel Klostemann.

Srnský okruh - nenáročný 9 km dlouhý vycházkový okruh, obcházející vrch Spálený (1013 m). Ukazuje malebnou okolní přírodu spolu se stavbami systému vodní elektrárny Vydry v Čeňkově Pile. Trasa vede ze Srní po zelené turistické značce k akumulační nádrži, dále k vyrovnávací komoře (vodnímu zámku) a Klostermannově vyhlídce.